Ostatni Samuraj The Last Samurai (2003) PL.1080...
Punktem kulminacyjnym okazał się rok 1877, kiedy rząd Japonii nakazał akademii wydanie będących w jej posiadaniu zapasów zachodniego uzbrojenia. W styczniu wysłano tam nawet specjalną jednostkę marynarki. Zapewne już wtedy obawiano się powstania. Zapasów nie wydano, a skutkiem całej tej sytuacji stała się ostatnia rebelia samurajów na taką skalę. Ale po kolei.
Ostatni samuraj The Last Samurai (2003) PL.1080...
Szans samurajowie w istocie nie mieli. W ich kierunku zmierzały siły rządowe w liczbie 30 000 żołnierzy. Żołnierzy poborowych, których wartość bojową Saigō tak gorąco kwestionował. Do ostatecznego starcia doszło 24 września 1877 roku. Wierni swoim zasadom wojownicy postanowili walczyć do samego końca. W ostatniej bitwie z powodu odniesionej rany Saigō nie brał już udziału. Jego wierny towarzysz Beppo Shinsuke pomógł mu dostać się do pobliskiego domku, w którym przywódca powstania samurajów zdecydował się popełnić seppuku. Po tym, jak rozciął sobie brzuch, Beppo ściął jego głowę, by następnie wyruszyć do ostatniej walki.
Samego Saigō Takamoriego pożegnano z żalem i szacunkiem. Generalnie ostatni tak duży zryw samurajów spotkał się z tak dużym zrozumieniem, a nawet poparciem ze strony japońskiego społeczeństwa, że władze miały z tym dość spory problem. Nawet mieszkańcy Tokio w hołdzie dla pokonanych wojowników zakładali stroje w barwach klanu Saigō. Czynili tak nie tylko zwykli obywatele, ale nawet dworzanie i wysocy urzędnicy.
Zresztą o samym buncie samurajów nie pisze się w japońskich źródłach właśnie w ten sposób. Nazywa się go seinan-sensō, co oznacza wojnę na południowym zachodzie. Zarówno Saigō Takamori, jak i jego towarzysze broni doczekali się też szybkiej rehabilitacji. Stało się to już w roku 1889. Saigō doczekał się nawet upamiętnienia w postaci pomnika, który został ustawiony w parku Ueno w Tokio. A zatem chociaż japońscy samuraje przegrali swój ostatni większy bój i zniknęli jako formacja wojskowa tego państwa, to jednak na zawsze zapisali się w pamięci społeczeństwa Kraju Kwitnącej Wiśni. 041b061a72